Czy znasz ten zaskakująco skuteczny trik psychologiczny, który stosują w telewizji?

Już za chwilę poznasz prostą sztuczkę, która może zwiększyć skuteczność Twoich tekstów nawet kilkukrotnie. A najlepsze jest to, że doskonale ją znasz i codziennie ktoś ją wykorzystuje, żeby przykuć Twoją uwagę. Chcesz wiedzieć co to za sztuczka i jak ją

możesz wykorzystać w swoich tekstach? Przeczytaj cały wpis.

Każdy autor tekstów walczy o Twoją uwagę. Chce jak najdłużej zatrzymać Cię na stronie. Pokazać Ci swój artykuł, swoją ofertę i zakomunikować: to świetny tekst, przeczytaj go do końca, kolego!

Jak jest w rzeczywistości, zapewne wiesz. Pewnie podobnie jak ja, Ty również selekcjonujesz treści i czytasz to, co uznasz za niezwykle interesujące, a resztę odrzucasz w ciągu kilku sekund.

W końcu trafiasz na tekst, który Cię interesuje i czytasz go samego końca. Coś przykuło Twoją uwagę. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co zatrzymało Cię na dłużej?

Poznaj prosty trik psychologiczny

Jedną z technik pozwalająca utrzymać uwagę odbiorcy od początku, do końca tekstu, jest Zeigarnik Efekt*.

Już za moment dowiesz się, jak ten prosty sposób możesz wykorzystać u siebie i zarazem diametralnie zwiększyć skuteczność Twoich tekstów.

Trailery, dynamiczna muzyka, emocje, niedokończone sceny — znasz to?

Weźmy na przykład seriale telewizyjne… (nic nie szkodzi, jeśli ich nie oglądasz ;))

Zobacz co się dzieje na początku każdego odcinka. Tam wykorzystują tę technikę i śmieją się nam w twarz, kiedy się tym ekscytujemy. Wiesz o czym mówię?

Na początku odcinka możesz zobaczyć krótkie fragmenty tego, co się zaraz wydarzy. Jedni tego nienawidzą, inni uwielbiają.

W gruncie rzeczy, jakby zastanowić się nad tym głębiej… to musi być to cholernie skuteczna technika, skoro stosują ją w telewizji na okrągło, zgodzisz się?

Jak utrzymać uwagę czytelnika do samego końca

Ci co ją znają, grają na naszych emocjach również w tekstach — od artykułów, po teksty reklamowe. Możesz zrobić dokładnie to samo. Wciągnąć czytelnika, pokazać mu niezwykłą (i niedokończoną) historię, a potem spokojnie przekazać informacje, które tylko chcesz. A na końcu? Na końcu pamiętaj, żeby historię dokończyć. Bo jeśli tego nie zrobisz, Twój czytelnik poczuje zawód i niedosyt. A przecież chcesz zatrzymać jego uwagę od samego początku, do samego końca?

Przygotowałem dla Ciebie kilka przykładów. Wykorzystaj je, modeluj, uznaj za inspirację.

Przykładowa historia:

W początkach dziewiętnastego wieku pewien młody człowiek mieszkający w Londynie chciał zostać pisarzem. Jednak wszystko jakby się sprzysięgło przeciw niemu. Nie dane mu było chodzić do szkoły dłużej niż cztery lata.

Ojciec siedział w więzieniu za długi i młodzieniec często bywał głodny. Wreszcie dostał pracę: nalepianie etykiet na butelki z czernidłem w pełnym szczurów składzie.

Sypiał w zniszczonym pokoju na poddaszu razem z dwójką innych chłopców — nożowników z londyńskich slumsów. Miał tak mało wiary we własne umiejętności, że pierwszy swój tekst wysyłał do wydawcy w środku nocy, aby nie narażać się na kpiny. Odrzucano mu kolejne opowiadania.

Wreszcie przyszedł wielki dzień. Wszystko się zmieniło, kiedy chłopak przeczytał na murze dziwny napis.

>>>>>>

nagłe przejście do innego fragmentu…

>>>>>>

Rozwiązanie zagadki z początku (co to za dziwny napis?), dokończenie historii.

W trakcie tekstu możesz wplątać kilka niedokończonych historii, ale pamiętaj, że do najprostszych zadań to nie należy 😉 Historia powinna nawiązywać do tematu, który przedstawiasz.

Inny przykład. Wynik badania:

W lipcu 2014 roku przeprowadzono ciekawe badanie marketingowe. Zapytano 995 respondentów o to, który nagłówek wzbudził ich największe emocje, a który był najsłabszy. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że respondentom pokazano nagłówki gazet z 1923 roku i ich skuteczność całkowicie różniła się od tej — wskazanej przez badanych w 2014 roku.

Oto nagłówki:

Przykładowy Nagłówek 1

Przykładowy Nagłówek 2

Przykładowy Nagłówek 3

Przykładowy Nagłówek 4

Przykładowy Nagłówek 5

Który według Ciebie był najskuteczniejszy w 1923 roku, a który wskazali badani jako najlepszy w 2014 roku?

Odpowiedź znajdziesz na dole. Zanim ją jednak poznasz, przeczytaj jak zbudować nagłówek, który kilkukrotnie zwiększy otwieralność Twoich tekstów. Zobacz co działa i jak możesz wykorzystać to w swoim biznesie. Oto analiza 15 najpopularniejszych nagłówków z ostatnich 6 miesięcy, które pobiły wszelkie rekordy popularności:

I tak dalej…

A na końcu — wstawiasz rozwiązanie zagadki z początku tekstu. Proste?

W tekście możesz wstawić dosłownie wszystko, co wzbudzi emocje i przykuje uwagę. Zagadki, ciekawostki, konkursy — masz nieograniczone możliwości.

Nagły koniec

Wskazówka: przed chwilą powiedzieliśmy sobie o serialach i krótkich zapowiedziach każdego odcinka. Przypomnij sobie te emocje, kiedy w ostatnich sekundach odcinka dzieje się najwięcej i nagle… akcja zostaje przerwana.

Ta prosta manipulacja sprawia, że czekasz na kolejny odcinek z zapartym tchem. Chcesz wiedzieć, co się wydarzy. Chcesz znać dalsze losy bohaterów… natychmiast!

Przenieś te emocje do swoich tekstów. Zrób to samo, co stosują spece od telewizji. Przetestuj ten sposób na początku i na końcu swojego tekstu.

Ale zanim to zrobisz, napisz komentarz.

Nic tak nie wzbudza emocji, jak rzeczowy komentarz pod artykułem 😉 Napisz, czy już stosujesz tę prostą sztuczkę. Może pamiętasz, co ostatnio wzbudziło w Tobie silne emocje?

Ja wciąż wpadam w sidła emocjonalnych zagrywek. Jednak najbardziej w pamięć zapadł mi serial Prison Break, gdzie do perfekcji budowano napięcie i chciało się oglądać więcej i więcej…

*Zeigarnik Efekt — koncentracja umysłu na nowych fragmentach tekstu ze świadomością, że wcześniejsza informacja pozostała niekompletna. Wydaje się, że natura ludzka zmierza do tego, aby dokończyć to, co się zaczęło — aby zdobyć informacje, które wcześniej nie były kompletne. (interpretacja własna)

Może zainteresują Cię również podobne wpisy:
Share

Ten artykuł odnaleziono w Google po wpisaniu następujących fraz:

  • pocztek koca tekst