Czym jest copywriting

czym jest copywriting

Copywriting jest sztuką pisania skutecznych oraz kreatywnych tekstów marketingowych (m. in. tytułów, nagłówków, sloganów, scenariuszy spotów reklamowych). To proces, który ma zadanie promować biznes, produkt, osobę oraz ideę za pomocą słowa pisanego.

Głównym celem copywritingu jest przekonanie czytelnika do wykonania najbardziej oczekiwanej akcji (NOA): kupienia produktu lub usługi, zarejestrowania się czy kliknięcia w odnośnik.

Osoba zajmująca się copywritingiem nazywana jest copywriterem (po polsku tekściarzem). Jednak z uwagi na niezbyt profesjonalne brzmienie, słowo tekściarz nie jest używane.

Początki copywritingu

Pierwsze wzmianki związane ze współczesnym copywritingiem pochodzą z lat 60-tych XX wieku i wiążą się z jedną z amerykańskich agencji, która jako pierwsza stworzyła i wprowadziła podział ról w zespole odpowiedzialnym za kreaowanie koncepcji kampanii reklamowej. Podział ten dotyczył wyodrębnienia osoby odpowiedzialnej za wizualną stronę reklamy (z ang. art director) oraz osoby będącej autorem tekstu reklamowego.

Przyjęcie takiego modelu spowodowało, że przez długie lata słowa copywriting i copywriterzy kojarzone były wyłącznie z agencjami reklamowymi i tworzeniem tekstów reklamowych.

Współczesny copywriting

Rozwój Internetu spowodował, że praca copywritera została nieco zmodyfikowana. Współcześnie copywriting oznacza również tworzenie tekstów dla nowo powstających lub już działających stron internetowych oraz pisanie artykułów przeznaczonych do pozycjonowania stron internetowych tzw. SEO Copywriting.

Copywriting znajduje również zastosowanie w e-mail marketingu, a także w procesie kreacji nowych i oryginalnych nazw dla produktów oraz przedsiębiorstw.

 Potrzebujesz oferty sprzedażowej lub tekstów? Skontaktuj się ze mną teraz.

 

Może zainteresują Cię również podobne wpisy:
Share