Kluczowe definicje

Najbardziej Oczekiwana Akcja

Najbardziej Oczekiwana Akcja (NOA) odpowiada na pytanie, co klient powinien zrobić po przeczytaniu tekstu reklamowego. NOA to nieodzowny element każdej kampanii reklamowej. Przed jej zaprojektowaniem należy precyzyjnie określić, czego oczekujemy od odbiorcy.  NOA jest więc celem, dla którego pisany jest tekst reklamowy.

Co może być Najbardziej Oczekiwaną Akcją? Do najpopularniejszy form należy:

– zapisanie się na newsletter,

– odwiedzenie innej strony serwisu,

– dokonanie zakupu,

– wypełnienie formularza,

– kontakt z przedstawicielem firmy.

Copywriter

Copywriter (tekściarz) to osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie tekstów wykorzystywanych w reklamach prasowych, telewizyjnych, radiowych oraz pozostałych materiałach promocyjnych (np. billboardy, ulotki, katalogi, broszury).

W mediach elektronicznych copywriter odpowiedzialny jest nie tylko za przygotowywanie ofert dla produktów czy usług, ale również za dostarczanie treści na strony www oraz blogi.

Copywriting

Copywriting jest sztuką pisania skutecznych oraz kreatywnych tekstów marketingowych (m. in. tytułów, nagłówków, sloganów, scenariuszy spotów reklamowych). To proces, który ma zadanie promować biznes, produkt, osobę oraz ideę za pomocą słowa pisanego.

Głównym celem copywritingu jest przekonanie czytelnika do wykonania najbardziej oczekiwanej akcji (NOA): kupienia produktu lub usługi, zarejestrowania się czy kliknięcia w odnośnik.

SEO copywriting

SEO copywriting (ang. Search Engine Optimization Copywriting) jest techniką pisania odpowiednio zoptymalizowanych tekstów pod wyszukiwarkę internetową oraz czytelnika. Teksty są optymalizowane i redagowane pod kątem słów kluczowych, które mają nakłonić robota wyszukiwarki do umieszczenia strony wysoko w wynikach wyszukiwania, a czytelnika do wykonania określonej akcji.