5 sekretów skutecznego SEO copywritingu

3 min. czytania
12

Umiejętnie zredagowany tekst w oparciu o techniki SEO copywritingu (ang. Search Engine Optimization Copywriting) przykuje uwagę zarówno czytelnika jak i wyszukiwarki. Liczne odwiedziny i wysoka pozycja w Google to główne cele właścicieli serwisów www.

Przedstawiam 5 metod (bezpośrednio od najskuteczniejszych seo copywriterów), które w znacznym stopniu pomogą osiągnąć owe cele.

1. Podstawa to mocny i przyciągający tytuł każdego artykułu

Nie możesz sobie pozwolić na nudny i nieciekawy tytuł, jeśli Twoim celem jest przykucie uwagi czytelnika. Artykuły ze świetnymi tytułami są czytane znacznie częściej. Pamiętaj o tym, bo wzrost liczby odwiedzin Twojego serwisu sprawi, że robot wyszukiwarki zainteresuje się nim w większym stopniu.

2. Daj możliwość przeskanowania tekstu czytelnikowi

Podziel swój tekst tak, aby każdy użytkownik był w stanie prześledzić go wzrokiem. Oddziel poszczególne partie tekstu nagłówkami – ułatwiaj życie czytelnikowi, ponieważ nie każdy ma czas na czytanie całego artykułu. Stosuj wypunktowania – taki tekst jest czytelniejszy i łatwiej przyswajalny.

3. Umieszczaj słowo kluczowe w tytule, nagłówku i tekście

Upewnij się, że słowo kluczowe znalazło się w tytule wpisu. Możesz umieścić je również w śródtytule (najczęściej w postaci nagłówka h2 lub h3).  Pamiętaj o odpowiednim zagęszczeniu słów kluczowych w tekście. Przyjmuje się, że w sposób naturalny występują w nim one 3-4 razy.

4. Optymalizuj każdy artykuł

Stosuj oddzielne meta tagi dla swoich artykułów. Jeśli korzystasz z WordPressa możesz zaopatrzyć się we wtyczkę ‘All In One SEO Pack’ – pozwala ona na dodanie meta tagów w każdym wpisie. Dodawaj również słowa kluczowe w opisie alternatywnym obrazka (ALT).

5. Nie oszukuj wyszukiwarki

Używanie nieetycznych metod m.in. ukrywanie linków oraz tekstu, kopiowanie treści z innej strony, nadmierne eksponowanie słów kluczowych, używanie farmy linków czy cloaking spowoduje, że robot wyszukiwarki w końcu wykryje nieuczciwe praktyki. Efektem takich działań będzie znaczne obniżenie rankingu strony, a w niektórych przypadkach witryna może zostać usunięta z indexu wyszukiwarki.

 Potrzebujesz oferty sprzedażowej lub tekstów? Skontaktuj się ze mną teraz.

  1. Co do punktu pierwszego, w sprzedaży owszem dobry tytuł to podstawa, jednakże w typowym blogowaniu są różne schematy. Ja stosuję schemat pod wyszukiwarki bez chwytliwych tytułów, w późniejszym czasie planuje przejście na schemat z chwytliwymi tytułami – tam wyraźnie widać, czym swobodniejszy tytuł, tym więcej wejść, lecz takie rozwiązanie nie jest idealne, po krótkim czasie będzie trzeba liczyć gł. na wejścia z Google a tam jak wiadomo bez odp. optymalizacji nie wybijemy się.

    • My staramy się jakoś to zrównoważyć. Słowa kluczowe to moim zdaniem podstawa, a “swoboda” tytułu idzie swoją drogą. Staramy się układać tytuły tak, żeby były odpowiednio zoptymalizowane i jednocześnie “czytelne”. Najlepiej robić to od początku. Jeśli miałabym później zajmować się optymalizacją, tylko traciłabym cenny czas.

  2. Dziękuję za komentarz. Jak na dobrego specjalistę seo przystało – szybko podsumowałeś, że trzeba odpowiednio optymalizować tytuły i zadbać o wejścia z Google. Idealne rozwiązanie to zastosowanie tytułu zarówno pod użytkownika, jak i wyszukiwarkę, ale jak wiadomo – czasami nie jest to takie proste 😉

  3. Z mojej strony, jako właściciela dobrze funkcjonujących stron, z artykułami dodam, że obecnie nie przechodzą już artykuły z dosłownie wciśniętym słowem kluczowym. Głównie dlatego, że wygląda tytuł zupełnie nienaturalny.

  4. Chwytliwe tytuły, to coś, czym chyba czytelnicy trochę się zmęczyli. Ten chwyt stosują wszystkie ważniejsze portale internetowe. Czytasz “dymisja rządy”, klikasz (z nadzieją:-) ) i … dowiadujesz się, że chodzi o rząd premiera Mugabe w Burkina Faso. Osobiście bardziej staram działać pod wyszukiwarki, ale z uwzględnieniem czytelników. Tak jak Mariusz napisał – lekkie tytuły pod wyszukiwarkę to gwarantowane wejścia z Google i sporo odwiedzin internautów.

  5. Bardzo dobrze napisany artykuł, co do punktu czwartego to lepszą wtyczką jest wordpres seo by yoast natomiast dobrze jest pisać artykuł w ten sposób by w najbliższym czasie była możliwość odniesienia się do drugiego artykułu czyli rzeby miały jakieś powiązanie ze sobą w 2-3 zdaniach 🙂

  6. Jako że tradycyjne, śmieciowe, precle są coraz skuteczniej usuwane przez Google to w tej chwili pozycjonowanie opiera się głównie na pozyskiwaniu linków z dobrych “miejscówek”. A te z kolei mają także sporą oglądalność wśród Internautów. Dlatego też dzisiejsze treści SEO muszą także prezentować odpowiedni poziom!

  7. Podobnie jak jeden z przedmówców, ja również polecam wtyczkę Yoast. Wygląda na znacznie bardziej intuicyjną od All in One SEO.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CommentLuv badge