Cechy idealnego copywritera

1 min. czytania
6

Copywriterem może zostać niemal każdy. Wystarczą chęci, klawiatura i trochę wolnego czasu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że świetnymi, cenionymi, skutecznymi i świadczącymi najwyższą jakość usług copywriteremi zostają już tylko nieliczni.

Idealny kandydat na copywritera powinien posiadać pewne predyspozycje, które w znacznym stopniu ułatwią mu osiągnięcie sukcesu w tej profesji.

Pewnych umiejętności można wyuczyć się w praktyce, jednak talentu nadrobić się już nie da.

Idealnego copywritera cechuje przede wszystkim:

– kreatywne myślenie i bogata wyobraźnia,

– empatia (zrozumienie potrzeb konsumentów),

– umiejętność pisania w jasny i czytelny sposób,

– szeroki zasób słownictwa,

– umiejętność pracy pod presją czasu,

– posiadanie wiedzy z zakresu marketingu i reklamy,

– pewność siebie,

– ambicja  i cierpliwość,

– inteligencja i talent,

– znajomość technik perswazji i sprzedaży.

Posiadane cechy i umiejętności często mogą nie wystarczyć, jeśli pisanie nie sprawia radości. Brak pasji, wcześniej czy później spowoduje wypalenie zawodowe, a pisanie stanie się stresujące i męczące.

 Potrzebujesz oferty sprzedażowej lub tekstów? Skontaktuj się ze mną teraz.

  1. Wszystkich tych punktów można się nauczyć, jeśli ktoś pracuje nad swoim warsztatem cały czas, czyta fachową literaturę, podpatruje najlepszych może wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Oczywiście osoba z talentem będzie odbierała niektóre rzeczy inaczej, naturalnie – tutaj widziałbym w takiej osobie przewagę w większej kreatywności.

  2. Hmmm…. Analizując te wszystkie wymienione wyżej cechy myślę przewrotnie, że choć każdy może być copywriterem, ale nie każdy powinien… Ktoś kiedyś powiedział, że śpiewać każdy może i jakie mamy tego skutki…?
    Jeśli za to trudne i wymagające rzemiosło biorą się licealiści, nie oszukujmy się, ale copywriterami to oni szybko nie będą, choć na swoim koncie mogą mieć wyprodukowane setki tekstów…
    Pozdrawiam wszystkich copywriterów od adeptów po mistrzów 🙂

    • Masz rację. Sporo osób poszukuje możliwości dodatkowego zarobku. Swoją szansę widzą w copywritingu. Szybko dochodzą do wniosku, że pisanie jest łatwe i przyjemne, a jak jeszcze można przy tym zarobić, to decyzja o rozpoczęciu tego zajęcia jest już formalnością.

      Potem niestety przekłada się to na jakość tekstów i stawki w branży (o których boję się w tym wypadku mówić 😉

      Pozdrawiam i fajnie, że wpadłaś (kojarzę Twój nick z wpisów na innych blogach 😉

      • myślę,że jeśli jest się dobrym to można pisać,ale jeśli ktoś pisze tylko dla zarobku,to szybko zostanie jego talent zweryfikowany.

  3. Ja do listy dodałabym : odporność na krytykę. Nie wszyscy jesteśmy odporni na krytykę, dlatego nie powinniśmy pracować w zawodzie, który szczególnie naraża Nas na krytykę. Krytykować Nas będą zarówno Nasi zleceniodawcy, czytelnicy, jak i My sami (kiedy nabierzemy dystansu do swojej twórczości. Krytyka w zawodziecopywritera/ SEO copywritera, jest jak najbardziej pożądana. O czym zapomina wielu początkujących copywriterów/ SEO copywriterów, i obraża się na “prowadzącego”, gdy tylko zostanie poproszony o chociażby najdrobniejszą korektę tekstów. A korekta zwłaszcza na początku jest niezbędna!

  4. Copywriterem “może chcieć” zostać każdy, jednak – tak jak w każdym zawodzie – predyspozycje trzeba mieć. Dużym błędem jest przekonanie, że może każdy. Efekty widać – słabe teksty, zaniżanie stawek i podobne rzeczy …

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CommentLuv badge