Kim jest copywriter

2 min. czytania
7

Copywriter (tekściarz) to osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie tekstów wykorzystywanych w reklamach prasowych, telewizyjnych, radiowych oraz pozostałych materiałach promocyjnych (np. billboardy, ulotki, katalogi, broszury).

W mediach elektronicznych copywriter odpowiedzialny jest nie tylko za przygotowywanie ofert dla produktów czy usług, ale również za dostarczanie treści na strony www oraz blogi.

Współczesny copywriter

Zadania copywritera ciągle ewoluują, zmieniają się niczym kameleon. Współcześnie copywriter zajmuje się również tworzeniem różnego rodzaju tekstów dziennikarskich oraz biznesowych, przemówień, sloganów, listów, prezentacji handlowych, kreowaniem nazw dla nowych produktów czy przedsiębiorstw. W praktyce uczestniczy w całym procesie tworzenia reklamy.

Dynamiczny rozwój Internetu spowodował, że zakres obowiązków copywritera został rozszerzony o takie zadania jak: przygotowywanie kampanii e-mail marketingowych, tworzenie tekstów pod pozycjonowanie stron www (SEO copywriting).

Idealny copywriter

Kreatywność, zaangażowanie, lekkie pióro, poprawność językowa oraz umiejętność perswazyjnego pisania to podstawowy zestaw umiejętności idealnego copywritera.  Cechuje go przede wszystkim zaangażowanie i cierpliwość, bowiem długie szlifowanie tekstów jest zajęciem wymagającym sporego wysiłku zarówno intelektualnego jak i fizycznego.

Skuteczny copywriter jest empatyczny, zna swojego odbiorcę oraz jego potrzeby. W swoim arsenale posiada szereg skutecznych technik, którymi może dowolnie żonglować wybierając te najodpowiedniejsze, w zależności od sytuacji i potrzeb.

Gdzie może pracować copywriter

Copywriter może pracować w agencji interaktywnej, firmie zajmującej się tworzeniem stron www oraz w wydawnictwie. Współcześnie wielu copywriterów wybiera jednak działalność na własną rękę, pracując jako tzw. freelancerzy (wolni strzelcy). Sami poszukują zleceń oferując swoje usługi na wielu forach czy stronach z ogłoszeniami.

 Potrzebujesz oferty sprzedażowej lub tekstów? Skontaktuj się ze mną teraz.

 1. Ja bym dodał do tego fundamentalną umiejętność copywritera: mianowicie umiejętność SPRZEDAWANIA! 🙂 Żeby napisać dobry tekst, gdzie dobry znaczy z wysokim NOR (Najbardziej Oczekiwana Reakcja), trzeba wiedzieć, co ludzi motywuje do jej podjęcia.

  Żeby wiedzieć, co ich motywuje, trzeba odkrywać ludzką naturę, co jest częścią sztuki sprzedawania. A sprzedawać można face to face …lub in print, czyli na piśmie — poprzez teksty publikowane w Internecie bądź teksty drukowane i jeszcze teksty wyświetlane np. na ekranie telewizora. 🙂

  • Interpretacja znaczenia słowa copywriter jest zróżnicowana.

   Dla jednych, copywriter to osoba pisząca teksty reklamowe, dla innych to osoba pisząca teksty na strony www, a dla pozostałych oba znaczenia są równoznaczne 😉

   Wynika to z tego, że zakres obowiązków copywritera ciągle się zmienia i ewoluuje. Kto jeszcze kilka lat temu słyszał o np. seo copywriterze? 😉

 2. Przez copywriterem i SEO copywriterem, stoją zarówno podobne, jak i całkiem inne zadania. Zadaniem SEO copywriterem również jest sprzedaż produktu (o czym zapominają niezwykle często sami zleceniodawcy i oczekują wyłącznie tekstu ze słowami kluczowymi) oraz jego promocja (budowanie pozytywnego wizerunku). SEO copywriter nigdy nie może zapomnieć o pożądanych przez wyszukiwarkę słowach klucz, i to odróżnia go od copywritera (Copywriter nie zawsze musi ich używać!). Zawód SEO copywritera “u Nas” powszechnie uważany jest za zawód, który nie wymaga żadnego przygotowania (po prostu można usiąść przed komputerem, i coś napisać!). A to nieprawda : Warto nie tylko poznać, ale również stosować w swojej pracy zasady SEO copywritingu (i nie upychać słów kluczowych w tekstach, tylko pisać artykuły z głową!).

 3. Do bycia copywriterem potrzebne jest to coś. Nie wydaje mi się aby ze zwykłej osoby, nie potrafiącej dobrze pisać tekstów można zrobić dobrego copywritera.

 4. Na pewno bycie copywriterem jest coraz bardziej modne 😉 Jestem zarejestrowana na niejednym forum czy grupie na FB dla przedsiębiorców i ten temat często przebija się w kontekście własnego biznesu. Znaczy się popyt na copywriting jest 😉 Czy to dobra wiadomość? Ciężko jednoznacznie stwierdzić.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CommentLuv badge