Ile zarabia copywriter

2 min. czytania
12

Zarobki copywritera zależą od wielu czynników (m.in. doświadczenia zawodowego, stażu pracy, umiejętności, miejsca zatrudnienia). Szacunkowe dane (źródła internetowe) nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, jakie kwoty są aktualne i najbardziej wiarygodne.

Copywriterzy są zatrudniani przede wszystkim w agencjach reklamowych, wydawnictwach lub pracują jako tzw. wolni strzelcy (freelencerzy).

 Junior i Senior Copywriter

Początkujący adepci (junior copywriterzy) mogą liczyć na zarobki w granicach 2-3 tys. PLN w małych agencjach oraz na 3-4 tys. PLN w dużych.

Senior copywriter według portalu moja-pensja.pl zarabia od 4100 do 6000 PLN.

W średniej agencji senior copywriter może liczyć na 6-8 tys. PLN, a w dużej – sieciowej nawet 15 tys. PLN.

Przyjęto, że średnia płaca w tym zawodzie wynosi ok. 5 tys. PLN.

Podane powyżej poziomy dochodów nie uwzględniają premii, którą można otrzymać za specjalnie osiągnięcia m.in. wymyślenie chwytliwego nagłówka czy sloganu (do historii przeszło słynne zdanie “Ociec prać?”, za które pewien copywriter otrzymał honorarium  w wysokości 50 tys. PLN).

Freelancer i SEO Copywriter

Zarobki wolnych strzelców (freelancerów) są ściśle uzależnione od jakości i ilości zleceń oraz posiadanego doświadczenia.

W ostatnich latach wyłoniła się grupa tzw. seo copywriterów. Piszą oni teksty na potrzeby serwisów www oraz pozycjonowania stron internetowych. Ich zarobki oscylują przeważnie w okolicach minimalnej pensji krajowej.

Istotny jest tutaj fakt, że stawki zbyt często są zaniżane.

Czy stawki rozpoczynające się od kilkudziesięciu groszy za jeden artykuł są adekwatne do nakładu pracy?

W Internecie, na popularnych portalach aukcyjnych i forach branżowych coraz częściej można spotkać „interesujące” oferty.

To efekt ogromnej konkurencji – na portalach ogłaszają się nie tylko zawodowi copywriterzy, ale również studenci i uczniowie.

 [jeśli planujesz zostać znanym copywriterem – przyczytaj koniecznie tę książkę]

 Potrzebujesz oferty sprzedażowej lub tekstów? Skontaktuj się ze mną teraz.

 1. Co do zaniżania stawek to niestety szczera prawda. Nie tylko widać to w branży copywitingu ale również w branży SEO. Na Allegro.pl ludzie kupują usługi od pseudo fachowców, gdzie później sypią negatywami. Jak dla mnie osoba która kupuje usługi za niską cenę i spodziewa się “cudów na kiju” powinna się 100 razy zastanowić zanim popełni swój największy błąd w życiu…

 2. Trudno mi się tu wypowiadać na temat konkretnych kwot, ale czytając, dopadła mnie taka oto refleksja: copywriting to bardzo ciężki kawałek chleba (seo też), często niedoceniany bo niewiele ludzi wie, co to tak na prawdę jest i jakiej elastyczności ze wszystkich dziedzin życia wymaga.
  Nie podoba mi się, że za pisanie łapią się przypadkowe osoby – uczniowie czy ludzie, którzy nie mają bladego pojęcia, z czym się mierzą i to nawet nie tylko dlatego, że obniżają stawki, ale, że zawodowym copywriterom robią czarny PR…
  PS Ile byśmy nie zarabiali, pewnie zawsze będzie za mało 😉

   • Wiesz, alicjo, zgadzam się, że od czegoś trzeba zacząć, ale wbrew pozorom copywriting nie jest najlepszym wyjściem dla początkujących. Bezpieczniej jest trenować w gazetce szkolnej, biuletynie studenckim, na własnym blogu i dobrze się zastanowić, czy nieśmiała pisanina do szuflady to już copywriting, zanim zacznie się myśleć o tym, jak o zawodzie.
    PS Też studiowałam, ale zanim w rubryce zawód wpisano mi copywriter spędziłam wiele godzin na czytaniu, z czym to właściwie się je i jak powinien wyglądać efekt mojej pracy, by z czystym sumieniem wziąć za niego pieniądze. Mam nadzieję, że wiesz, o co mi chodzi.

 3. Chciałabym tyle zarabiać jako Pani copywriter, chociaż chyba nie każdemu to jest dane, bynajmniej nie na początku swojej drogi w tym zawodzie, ale kto wie może kiedyś 🙂

 4. SEO copywriterów nie docenia się często, na własne życzenie “samych zainteresowanych”. Artykuł SEO trudno nazwać artykułem SEO, jeśli jestem on “przepchany” słowami kluczowymi (określić go możemy tylko SPAMEM!). SEO copywriterom brakuje kreatywności (nie mam na myśli używania synonimów, które są jak najbardziej pożądane, ale przede wszystkim “własnego zdania”!) i chęci do samodoskonalenia (większość wychodzi z założenia, że skoro zarabiam mało, to nie mam “możliwości” dalszej nauki. A przecież mnóstwo materiałów do uczenia się jest dostępna za darmo!). Z drugiej strony mamy zleceniodawców, którzy uważają, że “każdy tekst można napisać z głowy” (dlatego też nie powinno się płacić za niego więcej niż kilkadziesiąt groszy…), i że to tylko tekst pozycjonujący (Ich zdaniem artykuły SEO to artykuły gorszej jakości! I może je napisać “każdy”!).

 5. Tak, według internetowych danych statystycznych wszystko się zgadza, a jaka jest rzeczywistość? :). Mediana, czyli najbardziej wiarygodna wartość, to 3900zł. Tu jakby wszystko się zgadzało. O honorarium dla autora “ocieć prać” słyszałam już wiele teorii, ale czy te 50 tys. potwierdzi sam autor? zna go ktoś? 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

CommentLuv badge