Copywriting jest sztuką pisania skutecznych oraz kreatywnych tekstów marketingowych (m. in. tytułów, nagłówków, sloganów, scenariuszy spotów reklamowych). To proces, który ma zadanie promować biznes, produkt, osobę oraz ideę za pomocą słowa pisanego.
Głównym celem copywritingu jest przekonanie czytelnika do wykonania najbardziej oczekiwanej akcji (NOA): kupienia produktu lub usługi, zarejestrowania się czy kliknięcia w odnośnik.
Osoba zajmująca się copywritingiem nazywana jest copywriterem (po polsku tekściarzem). Jednak z uwagi na niezbyt profesjonalne brzmienie, słowo tekściarz nie jest używane.
Początki copywritingu
Pierwsze wzmianki związane ze współczesnym copywritingiem pochodzą z lat 60-tych XX wieku i wiążą się z jedną z amerykańskich agencji, która jako pierwsza stworzyła i wprowadziła podział ról w zespole odpowiedzialnym za kreaowanie koncepcji kampanii reklamowej. Podział ten dotyczył wyodrębnienia osoby odpowiedzialnej za wizualną stronę reklamy (z ang. art director) oraz osoby będącej autorem tekstu reklamowego.
Przyjęcie takiego modelu spowodowało, że przez długie lata słowa copywriting i copywriterzy kojarzone były wyłącznie z agencjami reklamowymi i tworzeniem tekstów reklamowych.
Współczesny copywriting
Rozwój Internetu spowodował, że praca copywritera została nieco zmodyfikowana. Współcześnie copywriting oznacza również tworzenie tekstów dla nowo powstających lub już działających stron internetowych oraz pisanie artykułów przeznaczonych do pozycjonowania stron internetowych tzw. SEO Copywriting.
Copywriting znajduje również zastosowanie w e-mail marketingu, a także w procesie kreacji nowych i oryginalnych nazw dla produktów oraz przedsiębiorstw.
Problem polega na tym, że jeszcze nie wszyscy (również osoby uprawiające dany zawód) nie odróżniają copywritera od SEO copywritera. Owszem czasami copywriter (solidnie przygotowany do swojego zawodu) staje się w wyniku “transformacji” SEO copywriterem. A ambitny SEO copywriter , copywriterem. Nie zmienia to jednak faktu, że różnicę pomiędzy copywriterem, a SEO copywriterem, powinni dostrzegać wszyscy. Nie możemy mówić o sobie “Jestem copywriterem, oferuję napisanie tekstów typu Pressel Pages za 1 złotówkę”!
Masz rację, sporo osób nie odróżnia seo copy od copy. Problem jest duży, bo klienci wyybierają często najniższe stawki. Dzięki za wartościowe komentarze, rewelacja.